ikona 801 011 254
ikona

Blog

Ogólnopolski Dzień Bez Długów - 17 listopada

Ogólnopolski Dzień Bez Długów - 17 listopada

Data dodania: 11.16.2022

Z naszej perspektywy Ogólnopolski Dzień bez Długów organizowany w Polsce od 2009 roku może być okazją do Świętowania. Przynajmniej możemy przyjąć, że ten dzień może być bodźcem do zmian - zmian na lepsze.

 
Potraktujmy zatem 17 listopada jako początek końca nieumiejętnego zarządzania swoimi finansami, zacznijmy stale pogłębiać nabytą już wiedzę w tym temacie aby stał się faktyczną datą końca naszych dotychczasowych problemów.
 
 
Zgodnie z najnowszymi informacjami ponad połowa Polaków żyje na kredyt. Wiele czynników, w tym sytuacja pandemiczna spowodowały, że bardzo dużo osób spłaca wcześniejsze zobowiązania kolejnymi kredytami wpadając w tzw. „pętlę kredytową”. Rosnące koszty utrzymania powinny skłonić nas do racjonalnej polityki finansowej, tak aby nie pogłębiać niekorzystnej sytuacji . Kluczowe jest w tym bieżące rozliczenie rachunków stałych. Trzeba mieć na uwadze, że zgodnie ze statystykami osoby zadłużone mają problem z opłacaniem rachunków za czynsz (34%), telefon (28%), prąd (26%), gaz (22%).
 
 
Dzięki udostępnianym badaniom możemy wnioskować, że większość gospodarstw domowych nie była w stanie zauważyć zmian w swojej obecnej sytuacji finansowej. Jakie są więc przyczyny powstania negatywnego stanu finansowego w polskich rodzinach? Przede wszystkim wzrost wydatków, obniżenie wynagrodzeń, mniej zleceń lub czasowe zamknięcie miejsca pracy. W roku 2021 sytuacja pandemiczna spowodowała, że poziom oszczędności zmniejszył się u 30% badanych. Pandemia zmusiła do korzystania z oszczędności głównie osoby zatrudnione w branży usługowej oraz budowlanej.
 
 

W związku z tym warto wprowadzić cele, które będą motorem napędowym do zmian. Przede wszystkim zaczynijmy stale kontrolować swoje wydatki, pozbądźmy się w miarę możliwości zadłużenia, kolejno zaczynimy oszczędzać żebyśmy byli w stanie zbudować "poduszkę finansową", która zamortyzuje nam niespodziewane wydatki.

Pamiętajmy, że od nas zależy czy dzień 17 listopada będzie dla nas dniem do świętowania. Niemniej jednak ta data może być dla nas pretekstem do rozmowy na temat zadłużenia z bliskimi jak również kontaktu z wierzycielami.

newsletter Newsletter

Informacje o nowościach - podaj swój adres e-mail.
logo logo logo logo logo