ikona 801 011 254
ikona

Blog

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli skuteczna weryfikacja kontrahentów

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli skuteczna weryfikacja kontrahentów

Data dodania: 12.05.2022

Brak płynności finansowej, wynikający z nieterminowych płatności ze strony kontrahentów dotyka coraz więcej polskich przedsiębiorców. Rośnie odsetek firm borykających się z problemem nieodzyskanych pieniędzy za wykonywane usługi. Powody takich sytuacji są różne: chwilowe problemy kontrahenta i zator płatniczy, uniemożliwiający mu terminowe regulowanie zobowiązań lub po prostu jego nieuczciwość.

Jak wynika z cyklicznego badania Skaner MŚP, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w trzecim kwartale 2022: prawie 37% przedsiębiorców przyznaje, że czeka na płatności od kontrahentów ponad 60 dni po terminie. Problem dotyczy niemal wszystkich branż.

Statystyki pokazują, że co piąty przedstawiciel mikro, małych i średnich firm, który miał przeterminowane należności, sam z tego powodu zalegał z płatnościami. Podmioty mające trudności ze względu na przeterminowane faktury, same też generują podobne problemy u innych. Nie ma zatem wątpliwości, że sprawdzanie, z kim współpracujemy oraz czy nasz partner biznesowy jest wypłacalny i uczciwy, to dziś podstawa działania każdego przedsiębiorcy.

W niepewnych czasach narasta problem zatorów płatniczych. W ostatnich miesiącach kłopoty finansowe firm z większości branż, nasiliły się z uwagi na wojnę w Ukrainie, wysoką inflację i gwałtownie rosnące ceny energii. Eksperci przewidują, że sytuacja w najbliższym czasie będzie się jeszcze pogarszać.

Z naszej perspektywy, trudna sytuacja na rynku może być jednak motywacją do zwiększenia dbałości o płynność finansową firmy. Cieszy zwłaszcza, że wśród przedsiębiorców rośnie świadomość znaczenia sprawdzania potencjalnych kontrahentów i ostrożność przy podejmowaniu współpracy z nowymi podmiotami.


SPRAWDŹ, CZY TWOJA FIRMA POTRZEBUJE USŁUGI WERYFIKACJI KONTRAHENTÓW - POBIERZ BEZPŁATNĄ CHECKLISTĘ


Według wspomnianego badania Skaner MŚP: w trzecim kwartale tego roku z 8 do 21 % wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy natychmiast reagują na opóźnienia i szybciej dopominają się spłaty zaległych należności. Coraz większego znaczenia nabiera też weryfikacja potencjalnego kontrahenta - wzrost z 8 do 20% oraz aktywna rozmowa z klientem – wzrost z 23 do 35%.
 
Specjaliści zauważają, że polscy przedsiębiorcy jak nigdy dotąd mobilizują się do większej dbałości o swoją płynność finansową, a co za tym idzie zwiększa się potrzeba sprawdzania przyszłych i aktualnych kontrahentów. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć, warto uważniej przyjrzeć się potencjalnym partnerom biznesowym, a nawet tym kontrahentom, z którymi współpracujemy już od dawna, by upewnić się, że ich ewentualne problemy finansowe nie wpędzą i nas w podobne kłopoty.
 
Możemy weryfikować podstawowe informacje na temat firm, z którymi chcemy podjąć współpracę, zasięgając opinii wśród znajomych z branży. Często jednak to nie wystarcza. Nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, że firma zmaga się z kłopotami finansowymi, albo że jest nieuczciwa. Przedsiębiorcy mogą kreować fałszywy obraz swojej sytuacji finansowej, by nie zniechęcić kontrahentów i inwestorów. Aby realnie ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa potrzebne są profesjonalne narzędzia analityczne i dostęp do szczegółowych informacji na temat firmy. 
 
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oddelegowanie zadań prewencyjnych podmiotom, które dysponują specjalistycznymi narzędziami w tym zakresie, jak Ekspresowa Weryfikacja https://www.eweryfikacja.pl/
 
Ekspresowa Weryfikacja, jak sama nazwa wskazuje, to usługa błyskawicznego sprawdzenia kontrahentów zagranicznych i krajowych. Szybko (do 30 minut) i wygodnie (online) otrzymasz szczegółowe informacje na temat partnera biznesowego, z którym planujesz podjąć współpracę. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala korzystać z pieczęci prewencyjnej, dostępnej w różnych wersjach językowych i wysyłać zapytania o potencjalnych kontrahentów. Już dzisiaj na stronie https://www.eweryfikacja.pl/ wybierz pakiet dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Pozwól profesjonalistom zadbać o zabezpieczenie płynności finansowej Twojej firmy, w myśl przysłowia "lepiej zapobiegać niż leczyć".

SPRAWDŹ, CZY TWOJA FIRMA POTRZEBUJE USŁUGI WERYFIKACJI KONTRAHENTÓW - POBIERZ BEZPŁATNĄ CHECKLISTĘ

newsletter Newsletter

Informacje o nowościach - podaj swój adres e-mail.
logo logo logo logo logo