ikona 801 011 254
ikona

Blog

Dobry, zły i brzydki

Dobry, zły i brzydki

Data dodania: 02.06.2022

10.10.2017

Dłużnicy to żywi ludzie. Nie twory prawne, za którymi nikt nie stoi. Zadłużenie jest wynikiem działania lub zaniechania człowieka lub grupy ludzi i takiej a nie innej decyzji. Przyczyny powstania zadłużenia są tak różnorakie, że trzeba by im poświęcić dziesiątki tomów opracowań.

Dzisiaj skupimy się jednak na próbie sklasyfikowania samego podmiotu dłużnego. Sam fakt że np.dłużnikiem jest spółka z o.o. oczywiście nie oznacza że za brak płatności odpowiada jakaś obiektywna i niezależna od ludzi struktura czy też forma pozaziemska, lecz zadłużenie jest wypadkową decyzji podjętych przez osoby zarządzające taką spółką. Geneza decyzji dłużnika o braku płatności to osobna historia, jednak można pokusić się o próbę  generalizacji typologii postaw dłużników.

DOBRY

Mamy więc pierwszy typ dłużnika jakim jest dłużnik w obiektywnie nieciekawej sytuacji finansowej. Ma wielu wierzycieli, często także z zadłużeniem w  ZUS i organach skarbowych. Nie ma większych szans na rozsądny kredyt bankowy i wpada w spiralę zadłużenia m.in. przez nadmierne powiększanie zadłużenia z tytułu kredytu kupieckiego. To oczywiście generuje kolejne problemy dla takiego podmiotu. Człowiek odpowiedzialny za funkcjonowanie takiego podmiotu – czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy tez właściciel lub członek zarządu spółki, de facto nie posiada środków na spłatę danego zadłużenia. I teraz od wielu czynników składowych będzie zależał dalszy bieg wydarzeń.

Jeśli jest jeszcze w dostatecznej formie emocjonalnej aby stawić czoła problemowi i coraz bardziej zniecierpliwionym wierzycielom, osoba w miarę bezpośrednio odpowiedzialna za dług raczej podejmie wielokrotne próby polubownego zakończenia sprawy. Dłużnik taki  często wiedziony wiarą w człowieczeństwo bądź dobrą wolę wierzyciela będzie chciał współpracować z wierzycielem aby jakoś zniwelować problem zadłużenia. W takich sytuacjach raczej nie pojawi się agresja, niechęć czy inne negatywne postawy lecz dominować będzie postawa współpracy i koncyliacji.

Takie podejście do problemu w większości przypadków ma w miarę pozytywne zakończenie, w którym tak wierzyciel jak i dłużnik wypracowują obopólnie satysfakcjonujący kompromis.

ZŁY

Nie zawsze niestety dłużnik z historii powyżej to akurat ten z którym mamy do czynienia. Zdarza się – i to nierzadko – że dłużnik mając wiele niespłaconych zobowiązań przekracza cienką czerwoną linię i już nieszczególnie zależy mu na polubownym zakończeniu sprawy zadłużenia. W kontaktach jest opryskliwy. Sytuacja co zrozumiałe wpływa nań deprymująco i wzmaga jego nerwowość co bezpośrednio przekłada się na jego relacje z otoczeniem- w tym oczywiście z wierzycielem. Unikanie kontaktu w sposób świadomy i lawirowanie w wykrętach, posuwanie się do kłamstwa i nadpobudliwość z pewnością nie pomagają w obopólnym dążeniu do wypracowania wyjścia z sytuacji zadłużenia. Obiektywnie rzecz ujmując sytuacja takiego dłużnika w powiązaniu z jego postawą mogą być w zależności od konkretnych okoliczności sprawy poważną przeszkodą mogącą mieć wpływ na przebieg procesu windykacyjnego. Po stronie doświadczonego windykatora leży doprowadzenie do kompromisu lub podjęcie działań zmierzających do spłaty bez względu na  opisaną postawę dłużnika.

BRZYDKI

Jest i taka kategoria podmiotów dłużnych, która wpisuje się w pewne ramy  charakterystyczne dla poniższego opisu.

Osoby takie w ramach kredytu kupieckiego nie są na przykład dostatecznie zmotywowane do akceptacji i uwzględniania społecznej umowy dotyczącej przestrzegania prawa kontraktowego i regulowania zobowiązań.  Byc może taka postawa ma źródło w odległych o niemal 30 lat czasach PRL gdzie państwowe oznaczało często niczyje a więc niegodne należytej ochrony. Być może powodem są sprawy osobiste, emocjonalne zawirowania, złe wychowanie, trauma lub inne przyczyny których mogą być setki.

Generalnie smutnym skutkiem jest fakt zadłużenia oraz świadomy brak chęci uregulowania zobowiązań przez dłużnika.

Co więcej- zadłużenie takie nie jest jednostkowe i występuje charakterystyczna dla takich przypadków wielość wierzycieli. Z reguły konieczne jest w takich sytuacjach pilne wdrożenie zaawansowanych działań w procesie windykacji. Niestety z uwagi na wielość zobowiązań takiego dłużnika  oraz częstą zwłokę w przekazywaniu spraw do wyspecjalizowanych komórek w firmie lub podmiotów zewnętrznych przez wierzycieli, odzyskiwanie należności od tego typu dłużników bywa utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Świadomie pomijamy w tym miejscu bardziej ekstremalne sytuacje gdzie z góry dany podmiot powołany jest do wyłudzania należności i towarów. Podmiot taki potrafi działać nawet przez kilka lat trudniąc się nielegalnym procederem wobec nieświadomych kontrahentów. W przypadku windykacji międzynarodowej sytuacje takie zdarzają się często np.w branży transportowej.

Aby unikać powyższych sytuacji, warto korzystać z narzędzi prewencji windykacyjnej, o których mowa w innych postach.

newsletter Newsletter

Informacje o nowościach - podaj swój adres e-mail.
logo logo logo logo logo